Menu
Menu Szukaj w sklepie 0 PLN
58 778 90 78 esklep@emporium.com.pl PL / PLN
Język
Waluta
Logowanie / Rejestracja
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak samodzielnie stylizować brodę?

28.12.2022
#STRZYŻENIE ZAROSTU
#STRZYŻENIE BRODY
#PIELĘGNACJA BRODY

Brak dostępu do usług wszelkiego rodzaju w czasie pandemii spowodowało znacznie większą samodzielność w tematach urodowych zarówno tych damskich jak i męskich. 

Wielu mężczyzna zapuściło nie tylko włosy, ale także brody. Część z nich po otwarciu salonów wróciła do swoich fryzjerów lub barberów, a część rozpoczęła swoją przygodę z domowym strzyżeniem oraz stylizacją zarostu.

 

Domowa stylizacja brody nie musi być skomplikowana.

 

Wystarczy zapoznać się z ogólnymi zasadami i technikami barberskimi, aby zachować kształt brody w takim stylu jaki Ci się najbardziej podoba i w którym czujesz się najlepiej. Poznaj sposoby na stylizację brody i sprawdź, czy jesteś w stanie sam poradzić sobie z jej strzyżeniem i pielęgnacją.

Kiedy warto samodzielnie podjąć próbę strzyżenia brody? 

 • permanentny brak czasu

 • przyczyny ekonomiczne

 • brak możliwości wyjścia z domu

 • brak terminów u barbera

 • chęć podtrzymania efektu po strzyżeniu u barbera

 • chęć podjęcia nowego wyzwania 🙂 

Czy broda jest nadal modna?

Zdecydowanie tak! Moda na brodę nie przeminęła. Wielu mężczyzn nie wyobraża sobie już bez niej życia i docenia wygodę, którą zapewnia brak konieczności codziennego golenia. Warunkiem tego, aby zarost prezentował się dobrze jest zachowanie jej w czystości i regularne przycinanie.  

 

 

 

 

Dobrze dobrany kształt zarostu jest w stanie całkowicie zmienić wygląd twarzy. Na ten temat znaleźć sporo zabawnych memów 😉 Zarost może przykładowo wyszczuplić i wydłużyć zbyt okrągłą twarz lub zbudować bardziej wyraźna linię żuchwy, która do dziś jest uznawana za atrybut męskości. 

 

 

 

 

 

 

Jak dobrać kształt brody do kształtu twarzy? 

 

Jeśli nie masz pomysłu jak zacząć najlepiej jest skierować swoje kroki w kierunku profesjonalisty, który ten kształt brodzie nada. Po takiej wizycie Twoim zadaniem będzie już tylko utrzymanie tego konturu. Zastanów się jaki typ zarostu chcesz nosić i uwzględnij przy tym swoje naturalne możliwości oraz to, czy zarost jest mocny, czy delikatny, czy włoski na brodzie są proste, czy wręcz przeciwnie kędzierzawe.

Jak równo przyciąć brodę? 

Nikogo nie powinno zdziwić, że bez odpowiednich narzędzi się nie obejdzie. 

Jeżeli nawet korzystasz z usług barbera to w domu i tak warto mieć zestaw narzędzi do strzyżenia brody, aby utrzymać ją w odpowiednim kształcie do kolejnej wizyty. W zależności od rodzaju włosa i tempa jego wzrostu samodzielne poprawki wykonuje się co 2-5 dni. 

Czego potrzebujesz do stylizacji brody?

W zależności od rodzaju brody wyróżniamy 3 podstawowe narzędzia, które pomogą w utrzymaniu właściwego kształtu brody:

 • maszynka do włosów z odpowiednimi nakładkami

 • trymer, czyli tzw. konturówka

 • golarka, czyli tzw, shaver

Dobre maszynki do strzyżenia włosów można wykorzystać także do przycinania brody. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale pomagają w tej czynności różne długości nasadek dystansowych, które przy dłuższych brodach będą w stanie ją wycieniować i skrócić po bokach. Nasadki służą do regulowania długości, na jaką przycina się włosy. Przykładowo dłuższą brodę stylizuje się za pomocą nasadki 10-12 mm, natomiast do wyrównania krótkiego zarostu używa się grzebieni 0,5 mm lub 10 mm. Przy strzyżeniu zarostu maszynka może okazać się mniej wygodna ze względu na dużą szerokość ostrza.

Długie brody należy w trakcie strzyżenia często wyczesywać, aby uwidocznić wszystkie włoski, które wymagają skrócenia. W przypadku wyjątkowo długiej brody zalecamy wykorzystanie nożyczek do nadania brodzie regularnego kształtu. Postaw na ostre nożyczki fryzjerskie. Przydadzą się tzw. degażówki oraz różnego rodzaju gadżety takie jak grzebienie do strzyżenia brody i kartacze. 

 

Co to jest trymer? 

Jest to precyzyjna, wąska golarka do włosów, która najczęściej występuje z zestawem nasadek dystansowych. Jest to optymalne narzędzie do strzyżenia brody i zarostu z uwzględnieniem jego dokładnego konturowania. Po dobraniu odpowiednich nasadek do długości jaką chcemy uzyskać operujemy trymerem tak, aby skrócić zarost. Trymer jest idealnym narzędziem do tego, aby zaznaczyć linię zarostu na policzkach oraz przy ustach. Użyj go do konturowania nie stosując żadnej nakładki. 

Jaka jest podstawowa różnica między trymerem a golarką?

Zasadniczą różnicą jest kształt ostrzy, który jest zupełnie inny w tych sprzętach. Trymer ma dwa wąskie ostrza z drobnymi nożykami z których jedno jest nieruchome, a drugie wykonuje ruch oscylacyjny. To sprawia, że trymer świetnie nadaje się do pracy na małych obszarach i do precyzyjnego podcinania. Trymer jednak nie ma możliwości golić na zero. Nawet bez żadnej nasadki nie jest to możliwe. Ostrza golarki operują bliżej skóry i wygalają włoski całkowicie. Golarka obejmuje dużo większą powierzchnię na skórze, szczególnie w przypadku szerszych golarek, więc nie nadaje się do konturowania zarostu.

Golarka, czyli maszynka do golenia lub tzw.shaver to podstawa. Narzędzie jest przeznaczone jest do podgalania, golenia na zero i wykańczania fryzur. Jeśli poszukujesz profesjonalnej golarki wyposażonej w hypoalergiczne, cienkie głowice zapewniające bezpieczną i komfortową pracę to bezprzewodowa Gamma Piu Zero Assolute to spełni Twoje oczekiwania. Golarka Gamma Piu umożliwia golenie „do gołej” skóry – bez podrażnień i zaczerwienień. Tak precyzyjne golenie możliwe jest wyłącznie dzięki wyjątkowo cienkiej, złotej głowicy tytanowej, która nie podrażnia skóry. Głowicie maszynki są rozłożone równomiernie co zapewnia dokładne i jednolite golenie każdego rodzaju skóry. 

Jak wybrać odpowiedni trymer do brody?

Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość ostrzy – najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej. Profesjonalny sprzęt fryzjerski, który posiadamy w naszej ofercie to narzędzia do stałego użytku przez profesjonalistów, więc cechują się znacznie większą jakością podzespołów i materiałów z których są wykonane. Dodatkowo zapewniają większą wytrzymałość ponieważ są przeznaczone i produkowane do użytku ciągłego, przez wiele godzin.  

Trymer powinien być lekki i dobrze leżeć w dłoni. Najwygodniejszy jest model bezprzewodowy. Wybierając wariant bez kabla, warto sprawdzić, jaki ma on czas ładowania i jak długo jest w stanie pracować na akumulatorze. Przy sprzętach fryzjerskich z oczywistych przyczyn akumulatory po naładowaniu zapewniają bardzo długi czas pracy. Końcówka trymera, czyli tzw konturówki jest znacznie węższa niż w maszynce uniwersalnej i co za tym idzie jest znacznie bardziej precyzyjna.

 

 

 

Jak stylizować brodę trymerem ?

 • Umyj i osusz ręcznikiem brodę. Do mycia polecamy użyć specjalnego szamponu, który zmiękczy włosy i przygotuje je do stylizacji.

 • Rozczesz włosy grzebieniem lub kartaczem. 

 • Zacznij od strefy dołu wyznaczając linię pamięci na środku szyi. Możesz to zrobić używając nasady grzebienia i kierując go od brody pod swoją szczęką. Następnie analogicznie powtórz czynność w strefie dołu, ale pod linią żuchwy. Do tej czynności użyj dłuższej nasadki    

 • Strefa boków to czas na krótszą nasadkę, za pomocą której przytniesz baki, tak aby nie odstawały od twarzy
 • Kolejny krok to strefa wąsa. Przycinaj go najpierw dłuższą, a następnie krótszą nasadką. Zasada mówi, że właściwie ostrzyżone wąsy nie sięgają poza linię ust
 • Strefa konturu górnego, czyli linia zarostu na policzkach zaznacza miejsce, w którym zarost będzie się kończył. To bardzo widoczny element twarzy, więc zadbaj o symetrię. Do zaznaczenia granic zarostu potrzebujesz golarki bez nakładki

To już praktycznie wszystko! Ale nie zapomnij o pielęgnacji zarostu...

Pielęgnacja brody nie kończy się na jej wyczesaniu. Sięgnij po olejek do brody, aby zmiękczyć zarost, nawilżyć włoski i skórę. Do wyboru masz również balsamy do brody, które pozostawiają ładny zapach i sprawiają, że włoski się lepiej układają. 

Czy warto samemu przycinać brodę?

Jasne, że tak! Stylizacja brody w zaciszu domowym ułatwia utrzymanie nadanego przez barbera kształtu i pozwala utrzymać efekty zadbanego zarost na długi czas. Warto skupić się także na pielęgnacji zarostu, ponieważ zadbana i pięknie pachnąca broda to kluczowy element męskiej dbałości o siebie.
 
Sprawdź ofertę trymerów i golarek w naszym sklepie! Znajdziesz tu profesjonalny sprzęt, dzięki któremu codzienna stylizacja brody okaże się prosta i przyjemna.